Foerk Ernő 1868. február 03-án született Temesváron. Eredetileg szobrásznak készült, majd többek lombardiai tanulmányi útjai során megismerte és megszerette az építőmesterséget. Ekkor alakult ki kötődése a téglaarchitektúra iránt is, mely sok későbbi munkáján észlelhető. Építészeti munkássága elején Steindl Imre mellett dolgozott, többek között az Országház belső kiképzésén.
Karrierjének fejlődési iránya, mesterei, tapasztalatai egyértelműen elkötelezték a historizáló építészeti stílusok, valamint a műemlékvédelem mellett. A kalocsai érseki tartomány számos egyházi központjában megfordult. Szülővárosában a püspöki székesegyház és palota rekonstrukcióját vezényelte, Szegeden pedig a Schulek-féle fogadalmi templom terveket átdolgozva tervezte meg a ma is látható dómot, mely talán életének legkiemelkedőbb műve. Nagyban hasonló templomot tervezett a mai Angyalföldre a fővárosban.
Kalocsán az 1900-as évek első két évtizedében volt leginkább aktív. Sokszor Petrovácz Gyulával, a kor másik nagy építőjével párhuzamosan vagy éppen közösen alkottak. Kettejük közreműködéséből született meg a mai városháza épülete. Kiemelkedő kalocsai munkája a mai ISZKRA-székház, de legjelentősebb munkája talán a főszékesegyház múlt század eleji teljes körű rekonstrukciója és második feltárása. A projekt részeként átépítették a templom főoltárát, valamint Foerk tervei szerint alakították ki az érseki kriptát és a hozzá tartozó kupolás bejárati szakaszt, mely a mai templom ,,leghátsó’’ eleme.
Foerk Ernő téglaarchitektúra iránti szeretetét tükrözi a szegedi dóm, az angyalföldi plébániatemplom, vagy éppen a fajszi templom, mely szintén a keze munkája. 1934-ben, Budapesten hunyt el, ahol ma emléktábla őrzi emlékét.
Vélemény, hozzászólás?