A Földhivatal épülete nagyon különleges helyzetbe került 2024 elejére. Eredetileg az épület kanonoki iker lakóházként, illetve pontosabban a nagyprépostok lakhelyeként létesült az 1700-as évek végén. Ezzel az információval, valamint az épület lokációjával nagyjából egyértelművé válik, hogy a ház szerves, szoros egységet alkot a további, hasonló kialakítású kanonoki lakóházakkal (mai Astriceum épülete, Katolikus Óvoda és Katona-ház). Azt is elmondhatjuk, hogy kanonoki lakokon túl a Szentháromság tér és környéke barokk-későbarokk műemlékeivel együtt egy európai szinten unikális épületcsoportot és történeti emlékhelyet képez. Ennyit az elsődleges hasonlóságokról.
Azonban a történelem viharaiban úgy alakult, hogy az államosítást követően honvédségi lakások települtek be, majd a rendszerváltást követően sorsa elszakadt a társépületektől: sem piaci alapú hasznosítás nem került szóba (mint a hotel esetén), sem az egyház nem tudta ismételten használatba venni, sem az állam nem tudta valódi élettel megtölteni. Az épületbe került a városi földhivatal, valamint néhány politikai párt települési székhelye. Az érintett szervezetek sorvadásával és leépülésével az épület sorsa is folyamatosan rosszabbodott.
A végeredmény ma már látszik. A nagypréposti palota évek óta levert és leesett homlokzati falszakaszokkal, védőtetővel, beázó tetőszerkezettel és általánosan egyre rosszabb állapotban várja jobb sorsát. Nagyon kettős ez az állapot, hiszen a testvérépületek mindegyike az utóbbi 1-2 évtized során megújult, így (legalább is kívülről) kiváló, gyönyörű képet mutat. A földhivatal kalocsai székháza pedig kispadra került. Eddig.
Az ÉTDR tájékoztatási felülete a ma már teljes egészében az online térbe ültetett építésügy érdeklődő közönségnek szánt aloldala. Jogi háttere és célja, hogy a bizonyos építésügyi eljárásokhoz kötelezően elkészítendő, nyilvánosságnak szánt (ún. hirdetményi) tervrajzokat szabadon böngészni lehessen. Magyarán az esetek többségében meg lehet tekinteni egy-egy beruházás látványterveit, homlokzati rajzait, helyszínrajzát. Sok a kivétel, de ideális esetben tehát az érdeklődő települési polgár könnyen tájékozódhat a lakóhelyén zajló projektekről.
Ezen az ÉTDR-es felületen jelent meg 2023. 12. 30-i dátummal egy, a földhivatali épületet érintő eljárás. Típusaként bontási engedélyezési eljárás volt megnevezve, a részletes megnevezés szerint melléképületek bontását, kerékpártároló építését és műemléki felújítást tartalmazott a terv. Feltételezhetően a rossz állapotú, esetleg a későbbi elképzelések miatt feleslegessé váló, kerti kis épületek bontása és a főépületre tapasztott, tárolók, féltetők bontásáról lehet szó egyebekkel összevont eljárásban. Sajnos további részletek és hirdetményi rajzok nem voltak mellékelve, valamint 2-3 napja maga az eljárás is lekerült (talán csak ideiglenesen) az ÉTDR rendszeréről. Ugyanakkor a mozgolódást, csendben meginduló folyamatokat megerősíti Filvig Géza polgármester úr bejelentése tavaly tavasz elejéről, mi szerint meg fog újulni az épület. Több jel arra mutat tehát, hogy a Szentháromság tér környékének egyetlen látványosan kilógó eleme a megújulás útjára léphet.
Felvetődik persze a kérdés, miként történik a renoválás. Ugyanis a Fő tér körül megújult épületek nagy többsége már magán viseli az érseki épületek egyfajta védjegyét: a világos és sötétebb sárga homlokzatot a szürkéssé patinásodott rézlemez fedéssel és kis tetőszellőzőkkel. Az egységbe a nagyszemináriumi épület és Katona-ház is egyértelműen betagozódik a némileg más, de sárga homlokzatával.
Arról, hogy hogyan vált egységessé (esetleg monotonná?) a főtér környéke, itt írtunk bővebben: Sárgaláz Kalocsán
Nagyon fontos kérdés tehát, hogy a tervezői és beruházói oldal végül mi mellett döntött: igazodik az elmúlt 20 évben kialakult egységes képhez, vagy megtartják a mai fehér-rózsaszín-cserepes arculatot.
Szerintetek mi volna jó?
Mi közben igyekszünk a részletekről tájékozódni.
Kép és tartalom forrása: Települési Értéktár
Vélemény, hozzászólás?