• k.arcok / Foerk Ernő

    kategóriák:

    Foerk Ernő 1868. február 03-án született Temesváron. Eredetileg szobrásznak készült, majd többek lombardiai tanulmányi útjai során megismerte és megszerette az építőmesterséget. Ekkor alakult ki kötődése a téglaarchitektúra iránt is, mely sok későbbi munkáján észlelhető. Építészeti munkássága elején Steindl Imre mellett dolgozott, többek között az Országház belső kiképzésén.

    Foerk Ernő
    Olvass tovább!
  • Karácsonyi meglepetésként prezentáljuk számotokra az eredeti belvárosi ívlámpák, azaz kandeláberek 3D modelljét a korabeli képeslapok és fotók alapján rekonstruálva. A korabeli hangulat és kontextus kedvéért a városháza eredeti, tűztornyos formája is felsejlik a háttérben. Három darab ilyen egyedi, míves vas kandeláber készült, egy a városháza mellett, kettő pedig a Szentháromság téren került elhelyezésre. Érdekesség, hogy az ívlámpa megnevezés nem a formára utal, hanem a fényforrás jellegére. Az ívlámpa szénelektródák közötti ív, azaz fénykisülés alapján működött, az izzólámpáknál korszerűtlenebb technológia volt. Intenzitása azonban erősebb.

    Boldog karácsonyt kívánunk minden kedves követőnknek!

  • A kalocsai közvilágítás 120 éves. Ha közvilágításra, utcai világításra gondolunk, egyértelműen elsőként a köztereink mentén álló utcalámpák jutnak eszünkbe. Jelen cikkünk ezt a témakört járja körbe a jelenlegi és néhány múltbéli lámpatípus ismertetésével, hiszen ezek tulajdonképpen utcabútörként, köztéri bútorként jelentősen befolyásolják egy-egy városrész képét. Ugyanolyan a jelentőségük, mint például a köztéri fáknak és növényeknek, hogy többféle elsődleges szerepük is van, amelyek között a településkép formálása is szerepel (fák esetében további jelentőség ugye a mikroklíma befolyásolása, árnyékolás, stb.).

    Olvass tovább!
  • A Szentháromság teret elkerülő új út nyomvonala kapcsán 8 tervváltozatot tárgyalt városunk képviselő-testülete a múlt héten. (Ezek között a k.arc javaslata nem szerepelt, pedig már egy éve is jeleztük, hogy tervünk és dokumentációja szabadon használható forrásmegjelöléssel a további munka segítése érdekében. A részletes tervdokumentáció továbbra is elérhető ITT.) A testület egyiket sem találta megvalósíthatónak, így nem választott preferált verziót.

    A kecskeméti Vonalvezető Kft. által készített tervek mindegyike azt a megközelítést alkalmazta, hogy a teret most csak délről lehet elkerülni – szerintünk ez nem helyes. A tervek állítása még, hogy ezen déli nyomvonalak nem hosszútávú megoldások – mellyel mélységesen egyetértünk, ezért nem is tartjuk helyesnek azokat. A javaslatok nagy többsége véleményünk szerint felesleges és végzetes kárt okozva vágta volna át a történelmi Belvárost, némelyek pedig használhatatlan kanyarodási ívű és szélességű megoldást eredményeztek volna – fájó telek-sebeket hátrahagyva, benyomorított, mostoha parkolóhelyek számára. A 8 javaslat közül meglátásunk szerint mindössze egy olyan terv merült fel, mely hosszú távon is a város érdekeit szolgálhatná és jó fejlesztés volna – igaz, ez a legtávolabbi megoldás a Szentháromság tértől mérve. Felhívjuk továbbá a figyelmet arra is, hogy a Vonalvezető Kft. vizsgálata szerint is a hosszútávú megoldást egy északról történő elkerülés jelenti.

    Korábban a döntéselőkészítés segítése céljából összeállítottunk egy olyan részletes anyagot, amely több módszer szerint javaslatonként, részleteibe menően értékeli városépítészeti, megvalósíthatósági és műszaki szempontok szerint az előbb említett önkormányzati terveket. Ezt osztjuk most meg veletek ugyanazzal a céllal, mint ahogy a saját, északi irányú, Irányvonal fantázianévre hallgató javaslatunkat:

    • hogy bemutassuk a saját elképzeléseinket,
    • hogy közös gondolkodásra sarkalljunk mindenkit Kalocsa jövőjéről, fejlesztési lehetőségeiről,
    • hogy segítsük az ügy olyan megoldását, amire 100 év múlva is büszke lehet a város.
    Olvass tovább!
  • A kalocsai közvilágítás 120. évfordulója több pontosítást is kíván. Egyrészt a közvilágítás alatt jelen esetben az árammal működtetett közvilágítást, azaz a villanyvilágítást értjük. Hogy volt-e és ha igen, miként működött a városban korábban utcai világítás, számunkra nem ismert. Másrészt a 120. évforduló az első, villamos árammal működtetett fénynyalábok felvillanására, a városi közvilágítási rendszer próbaüzemére vonatkozik. November 29-én tesztelték ugyanis a felépített hálózatot, majd december 2-től volt folyamatos az üzem.

    120 éves a kalocsai közvilágítás – a villanygyár – fotó forrása: Települési Értéktár

    A kalocsai villanyvilágítás történetének kontextusba helyezéséhez ismerkedjünk meg a hazai viszonylatokkal is!

    Olvass tovább!
  • November 29-én lesz 120 éve, hogy 1902-ben kigyulladtak a város közvilágítását biztosító villanylámpák. A köztéri világítás sok tekintetben meghatározza egy város arculatát. Esti fényeivel új nézőpontokat és vizuális élményeket nyújt, miközben nappal a lámpatestek és kandalláberek az utcakép részévé válnak.

    A következő néhány hétben a jeles évforduló alkalmából több szempontból vizsgáljuk és ismertetjük Kalocsa közvilágítási rendszerét – az építészet keretein belül. Szó lesz történeti áttekintésről, korábbi állapotok bemutatásáról, némileg elemezzük a mostani helyzetet és más példákat is bemutatunk.

    A témába vágó, hamarosan érkező anyagainkhoz alapvető és elsődleges forrásként használjuk majd Asbóth Miklós gyűjtéseit.

    Kövessétek figyelemmel!

  • Nem kell sokáig vizsgálni a két, egymás mellé helyezett képet, hogy megállapíthassuk, a mai Viski Károly Múzeum Kalocsa és Kalocsai FGYÁI Belvárosi Általános Iskolája épületei nagyon hasonlóak. Nem véletlen, hiszen a két épület története nagyon szorosan összefonódik.

    A két épület összehasolítása egy épületsarok mentén. Balra a múzeum, jobbra az iskola.

    A mai iskolaépület korábban a Kisszeminárium volt, a papi pálya iránt elhivatott fiatalok oktatási intézete. 1880-ban adták át az épületet Greif József tervei alapján, az építtető Haynald érsek volt. 1948. óta működik itt általános iskola, mikor a kisszemináriumot bezárták. Eleinte leányiskola volt, majd 1962-től válik koedukált intézménnyé.

    Olvass tovább!
  • Az 1813-as születésű Henszlmann Imre az utolsó polihisztorok egyike. Kassán látta meg a napvilágot, ezt követően több egyetemi városban először orvosi, majd művészettörténeti és archeológiai tanulmányokat folytatott. A ‘48-as forradalomban is részt vett, illetve azt megelőzően politikai tevékenységet folytatott, így végül az 1850-es és ’60-as éveket emigrációban töltötte. Itt egyre közelebb került az építészethez is.

    Henszlmann Imre
    Olvass tovább!
  • Tisztelt Városlakók! Kedves Olvasóink!

    📢 Május végén publikáltuk javaslatunkat a Szentháromság teret elkerülő új út nyomvonala kapcsán IRÁNYVONAL néven. Az elképzelésünk nem csak a Főtér elkerülését, de egy komplex városfejlesztési koncepciót tartalmazott.

    📈 Számtalan, túlnyomó többségében építő és támogató visszajelzést kaptunk, melyek alapján finomhangoltuk és továbbfejlesztettük a tervünket. IRÁNYVONAL 2.0 néven most ismét publikáljuk a korrigált, javított anyagot. Köszönjük az eddigi javaslatokat, sokat segítettek!

    📌 Továbbra is meggyőződésünk, hogy a teret északról kell elkerülni, nem az 1000 éves Belvároson át. A módosításokról:

    ❕ A korrigált javaslat a Magtár utcai lakóövezettől jelentősen távolabb húzódik, ezáltal védve a családi házas környéket a forgalom terhelésétől.

    ❕ Az újabb nyomvonal-javaslat az érsekkerti kerítésfal mentén, jelenleg is meglévő útvonalon húzódik.

    ❕ A mostani publikáció kizárólag a tér elkerülését tárgyalja, nem tartalmaz további javaslatokat, viszont az elkerülőt sokkal részletesebben tárgyalja.

    A részletes tervanyag és az eredeti, májusi publikáció az ITT érhető el.

    🏘 Bízunk benne, hogy a folyamatosan fejlődő javaslattal segítjük az ügy valódi, hosszútávon is pozitív megoldását. Beszéljünk róla, hiszen a város mindannyiunké!

  • atipikus Kalocsa – játék 2.0

    kategóriák:

    Lassan a végéhez közeledik a kiállításunk, de addig is egy újabb játékkal készültünk! Ezúttal egy keresztrejtvényt hoztunk, melyre a helyes megfejtéseket emailben várjuk szeptember 18-a vasárnap 23:59-ig a karcposta@gmail.com email címre.

    A kérdéseink:

    1. Kiknek az ősi szálláshelye a Kalocsai Sárköz? (nemzetség)
    2. Az 1848. március 15-i forradalom mely neves szereplője telepedett le utána Kalocsán, akiről később itt teret is neveztek el?
    3. Az 1848. március 15-i forradalom mely neves szereplője telepedett le utána Kalocsán, akiről később itt teret is neveztek el?
    4. Melyik a városunk egyik első, tervezett lakóövezeti városrésze?
    5. A gimnázium tetején álló, az országban másodikként megépült obszervatórium elnevezése.
    6. Kalocsa díszfáinak latin neve.
    7. Német eredetű, térfogatot jelölő szó, a folyószabályozásnál dolgozó földmunkások elszámolási alapja.
    8. A Vajas partján lévő ruha és iparicikk vásárhely elnevezése.
    9. Városunk neves helytörténész alakja, írója.

    A helyes megfejtések beírásával a bekeretezett betűket összeolvasva Kalocsa egy neves építő érsekének nevét kapjuk 🙂

    A válaszadók közül nyereménycsomagot sorsolunk ki.

    A csomagban megtalálható lesz egy városépítészeti memóriajáték, illetve képeslapok, valamint az Anda Present ajándéktárgyai az Octopus Egyesület felajánlásából.

    Sok sikert a játékhoz!